일요일, 5월 19, 2024
HomeAthleticsOpening Diamond League outcomes plus Brits in successful type in USA

Opening Diamond League outcomes plus Brits in successful type in USA


British dash wins in America for Imani Lansiquot, Andrew Pozzi, Romell Glave and Tade Ojora as we convey you our newest worldwide round-up

Diamond League, Xiamen, China, April 20

Mondo Duplantis improved his pole vault world document to six.24m.

Gudaf Tsegay went third all-time within the girls’s 1500m with a formidable 3:50.30 victory.

Extra right here.

Males: 100 (-0.6): 1 Christian Coleman USA 10.13; 2 Fred Kerley USA 10.17; 3 Ackeem Blake JAM 10.20; 4 Rohan Watson JAM 10.27; 5 Ryo Wada JPN 10.31; 6 Ronnie Baker USA 10.33; 7 Yoshihide Kiryu JPN 10.38; 8 Brandon Carnes USA 10.40; 9 Yohan Blake JAM 10.43; 10 Deng Xinrui 10.55

800: 1 Marco Arop CAN 1:43.61; 2 Wycliffe Kinyamal KEN 1:43.66; 3 Tshepiso Masalela BOT 1:43.88; 4 Alex Kipngetich KEN 1:44.76; 5 Andreas Kramer SWE 1:44.81; 6 Elias Ngeny KEN 1:45.37; 7 Clayton Murphy USA 1:45.38; 8 Abdellatif El Guesse MAR 1:45.65; 9 Liu Dezhu 1:45.66 NR; 10 Ethan Hussey GBR 1:46.20; 11 Peter Bol AUS 1:47.02; 12 Mark English IRL 1:47.14

5000: 1 Lamecha Girma ETH 12:58.96; 2 Nicholas Kipkorir KEN 12:59.78; 3 Birhanu Balew BRN 13:00.47; 4 Samwel Chebolei KEN 13:00.69; 5 Addisu Yihune ETH 13:01.44; 6 Cornelius Kemboi KEN 13:02.49; 7 Ronald Kwemoi KEN 13:02.56; 8 Kuma Girma ETH 13:04.45; 9 Benson Sigei KEN 13:04.66; 10 Stewart McSweyn AUS 13:05.18; 11 Muktar Edris ETH 13:10.40; 12 Brian Fay IRL 13:14.97; 13 Mohamed Abdilaahi GER 13:18.45; 14 Jack Rayner AUS 13:18.74; 15 Sam Parsons GER 13:20.32; 16 Nibret Melak ETH 13:23.06; 17 Dan Kibet UGA 13:24.64; 18 Matthew Ramsden AUS 13:26.60

110H (-0.3): 1 Daniel Roberts USA 13.11; 2 Cordell Tinch USA 13.16; 3 Shunsuke Izumiya JPN 13.17; 4 Freddie Crittenden USA 13.30; 5 Eric Edwards Jr. USA 13.31; 6 Hansle Parchment JAM 13.33; 7 Liu Junxi 13.48; 8 Orlando Bennett JAM 13.58; 9 Jamal Britt USA 13.88

HJ: 1 Shelby McEwen USA 2.27; 2 Mutaz Essa Barshim QAT 2.27; 3 Hamish Kerr NZL 2.24; 4 Wang Zhen 2.24; 4 Joel Baden AUS 2.24; 4 Tomohiro Shinno JPN 2.24; 7 Christoffe Bryan JAM 2.20; 8 Luis Castro PUR 2.15; 9 Vernon Turner USA 2.15; Thomas Carmoy BEL NH

PV: 1 Armand Duplantis SWE 6.24 WR; 2 Sam Kendricks USA 5.82; 3 Huang Bokai 5.72; 4 Austin Miller USA 5.62; 4 Zhong Tao 5.62; 6 Ben Broeders BEL 5.42; 6 Chris Nilsen USA 5.42; 6 Jacob Wooten USA 5.42; Bo Kanda Lita Baehre GER NH

Mondo Duplantis (Matt Quine/DL)

TJ: 1 Pedro Pablo Pichardo POR 17.51; 2 Hugues Fabrice Zango BUR 17.12; 3 Su Wen 16.82; 4 Fang Yaoqing 16.73; 5 Zhu Yaming 16.55; 6 Jean-Marc Pontvianne FRA 16.46; 7 Tiago Pereira POR 16.41; 8 Abdulla Narangolintevida IND 16.33; 9 Donald Scott USA 16.02; 10 Max Heß GER 16.02

Ladies: 200 (-0.4): 1 Torrie Lewis AUS 22.96; 2 Sha’Carri Richardson USA 22.99; 3 Tamara Clark USA 23.01; 4 Anavia Battle USA 23.02; 5 TeeTee Terry USA 23.25; 6 Mujinga Kambundji SUI 23.39; 7 Jessica-Bianca Wessolly GER 23.65; 8 Caisja Chandler USA 23.72; 9 Anthonique Strachan BAH 24.21

400: 1 Marileidy Paulino DOM 50.08; 2 Natalia Kaczmarek POL 50.29; 3 Britton Wilson USA 51.26; 4 Sada Williams BAR 51.97; 5 Ellie Beer AUS 52.36; 6 Kaylin Whitney USA 52.47; 7 Aliyah Abrams GUY 52.69; 8 Evelyn Aguilar COL 52.97; 9 Floria Guei FRA 53.65

Gudaf Tsegay (Getty)

1500: 1 Gudaf Tsegay ETH 3:50.30; 2 Birke Haylom ETH 3:53.22 AU20R; 3 Worknesh Mesele ETH 3:57.61; 4 Diribe Welteji ETH 3:57.62; 5 Freweyni Hailu ETH 3:58.18; 6 Georgia Griffith AUS 3:59.04; 7 Habitam Alemu ETH 3:59.06; 8 Saron Berhe ETH 3:59.21; 9 Sarah Billings AUS 3:59.59; 10 Linden Corridor AUS 4:00.71; 11 Addy Wiley USA 4:03.45; 12 Axumawit Embaye ETH 4:04.94; 13 Winnie Nanyondo UGA 4:06.09; 14 Gaia Sabbatini ITA 4:08.90

3000SC: 1 Beatrice Chepkoech KEN 8:55.40; 2 Religion Cherotich KEN 9:05.49; 3 Peruth Chemutai UGA 9:12.99; 4 Jackline Chepkoech KEN 9:19.64; 5 Lomi Muleta ETH 9:21.76; 6 Frehiwot Gesese ETH 9:25.53; 7 Olivia Gürth GER 9:29.78; 8 Regan Yee CAN 9:31.47; 9 Cara Feain-Ryan AUS 9:32.08; 10 Aude Clavier FRA 9:32.75; 11 Madie Boreman USA 9:34.79; 12 Adva Cohen ISR 9:35.57; 13 Xu Shuangshuang 9:38.62; 14 Juliane Hvid DEN 10:02.95

100H (-0.2): 1 Jasmine Camacho-Quinn PUR 12.45; 2 Devynne Charlton BAH 12.49; 3 Cyrena Samba-Mayela FRA 12.55 NR; 4 Danielle Williams JAM 12.56; 5 Tobi Amusan NGR 12.58; 6 Masai Russell USA 12.67; 7 Ditaji Kambundji SUI 12.70; 8 Megan Tapper JAM 12.88; 9 Alaysha Johnson USA 13.01; 10 Wu Yanni 13.04

SP: 1 Gong Lijiao 19.72; 2 Maddison-Lee Wesche NZL 19.63; 3 Chase Jackson USA 19.62; 4 Sarah Mitton CAN 19.35; 5 Yemisi Ogunleye GER 19.24; 6 Music Jiayuan 19.09; 7 Maggie Ewen USA 18.87; 8 Danniel Thomas-Dodd JAM 18.76; 9 Jessica Schilder NED 18.60; 10 Adelaide Aquilla USA 17.62

DT: 1 Valarie Allman USA 69.80; 2 Yaimé Pérez CUB 68.83; 3 Feng Bin 67.07; 4 Sandra Elkasević CRO 65.60; 5 Kristin Pudenz GER 64.63; 6 Shanice Craft GER 63.52; 7 Liliana Cá POR 63.27; 8 Claudine Vita GER 62.74; 9 Jorinde van Klinken NED 62.33; 10 Laulauga Tausaga-Collins USA 60.61

JT: 1 Dai Qianqian 61.25; 2 Līna Mūze-Sirmā LAT 58.91; 3 Flor Dennis Ruiz COL 58.50; 4 Gai Qiaohui 57.99; 5 Lu Huihui 57.74; 6 Kathryn Mitchell AUS 55.57; 7 Tori Peeters NZL 55.20

Absa Kip Keino Basic Continental Tour, Nairobi, Kenya, April 20

World hammer champion Ethan Katzberg set an Americas space document with an enormous 84.38m throw.

Ethan Katzberg with Bence Halasz (Getty)

One other shock world champion in successful type was Budapest 800m gold medallist Mary Moraa who received her speciality in 1:57.96.

Bayapo Ndori sped to a 44.10 win at 400m.

Males: 100 (2.2): 1 Kenny Bednarek USA 9.91w; 2 Emmanuel Matadi LBR 9.99w; 3 Jeremiah Azu GBR 10.00w; 4 Chituru Ali ITA 10.01w; 5 Ferdinand Omanyala 10.03w; 6 Mark Odhiambo 10.22w; 7 Dorian Camel USA 10.33w; 8 Arthur Gue Cissé CIV 10.48w

200 (-1.5): 1 Courtney Lindsey USA 19.71; 2 Letsile Tebogo BOT 19.71; 3 William Reais SUI 20.54; 4 Claude Itoungue CMR 20.71; 5 Eseosa Desalu ITA 20.72; 6 Micaiah Harris USA 20.76; 7 Dorian Camel USA 20.87; 8 Samuel Waweru 21.15

400: 1 Bayapo Ndori BOT 44.10; 2 Bryce Deadmon USA 44.41; 3 Leungo Scotch BOT 44.54; 4 Ekwom Zablon 44.69; 5 Gilles Biron FRA 45.36; 6 Tumo Stagato Lesesere BOT 46.13; 7 Daeqwan Butler USA 46.37; 8 Kenneddy Kimeu 46.93

800: 1 Emmanuel Wanyonyi 1:43.57; 2 Aaron Kemei 1:44.10; 3 Ferguson Rotich 1:44.90; 4 Nicholas Kebenei 1:45.40; 5 Abel Kipsang 1:45.57; 6 Tumo Nkape BOT 1:45.95; 7 Timothy Cheruiyot 1:46.56; 8 Collins Kipruto 1:47.03; 9 Tom Dradiga UGA 1:47.96

1500: 1 Raynold Kipkorir 3:31.96; 2 Brian Komen 3:32.29; 3 Daniel Munguti 3:33.71; 4 Vincent Keter 3:34.12; 5 Ermiyas Girma ETH 3:37.68; 6 Kamar Etyang 3:39.05; 7 Charles Simotwo 3:39.79

5000: 1 Abdisa Fayisa ETH 13:34.77; 2 Levy Kibet 13:38.39; 3 Charles Rotich 13:39.16; 4 Titus Kiprotich 13:46.85; 5 Birhan Melesse ETH 13:53.00; 6 Vincent Kimaiyo 13:57.53; 7 Zenebe Ayele Tadesse ETH 14:00.36; 8 Felix Kibet 14:05.95

3000SC: 1 Abraham Kibiwot 8:20.54; 2 Amos Serem 8:21.40; 3 Matthew Kosgei 8:23.84; 4 Wesley Langat 8:26.04; 5 Lawrence Kemboi 8:29.62; 6 Samuel Deguna ETH 8:30.21; 7 Hirko Hailu ETH 8:32.82; 8 Edmund Serem 8:37.27; 9 Mayebei Naibei Kiplimo 8:39.53; 10 Amos Kirui 8:42.49; 11 Dinka Fikadu ETH 8:44.94; 12 Obsa Feyisa Mengistu ETH 8:57.35

HT: 1 Ethan Katzberg CAN 84.38 AR; 2 Mykhaylo Kokhan UKR 80.76; 3 Wojciech Nowicki POL 79.14; 4 Paweł Fajdek POL 75.82; 5 Hilmar Örn Jónsson ISL 72.19; 6 Mostafa Hicham Al-Gamal EGY 71.75; 7 Dominic Abunda 60.09

JT: 1 Gatis Čakšs LAT 81.74; 2 Thomas Röhler GER 80.62; 3 Timothy Herman BEL 79.94; 4 Patriks Gailums LAT 79.02; 5 Jaroslav Jílek CZE 77.53; 6 Manu Quijera ESP 77.32; 7 Ihab Abdelrahman EGY 75.02; 8 Alex Kiprotich 74.63; 9 Julius Yego 72.25

Nationwide Occasions 10,000: 1 Edwin Seko 28:30.43; 2 Amos Kipkurui Langat 28:30.91; 3 Kelvin Kiplagat 28:32.40

400H: 1 Wiseman Mukhobe 48.57; 2 Kurgoy Rotich 50.39; 3 Edward Ngunjiri 50.84

Ladies: 100 (-1.6): 1 Gina Bass GAM 11.33; 2 Bassant Hemida EGY 11.51; 3 Shannon Ray USA 11.53; 4 Viktória Forster SVK 11.56; 5 Rani Rosius BEL 11.61; 6 Lilly Kaden GER 11.76; 7 Esther Mbagari 12.08; 8 Christine Mboma NAM 12.32

800: 1 Mary Moraa 1:57.96; 2 Nelly Chepchirchir 1:58.26; 3 Vivian Chebet 1:58.93; 4 Nelly Jepkosgei BRN 1:58.98; 5 Halimah Nakaayi UGA 1:59.89; 6 Oratile Nowe BOT 2:00.67; 7 Naomi Korir 2:02.35; 8 Netsanet Desta ETH 2:05.18

1500: 1 Mary Ekiru 4:06.26; 2 Edina Jebitok 4:07.22; 3 Hawi Abera ETH 4:10.96; 4 Josephine Chelangat 4:13.05; 5 Lydia Lagat 4:14.23; 6 Mebriht Mekonen ETH 4:16.94; 7 Winny Chebet 4:17.28; 8 Purity Chepkirui 4:17.61

5000: 1 Marta Alemayo ETH 15:14.54; 2 Margaret Kipkemboi 15:19.76; 3 Lemlem Nibret ETH 15:20.99; 4 Shito Gumi ETH 15:29.92; 5 Tsiyon Abebe ETH 15:52.78; 6 Yvone Chepchirchir 16:00.01

3000SC: 1 Stella Jepkosgei Rutto ROU 9:39.57; 2 Leah Jeruto 9:39.94; 3 Daisy Jepkemei KAZ 9:41.13; 4 Mesret Yeshanew ETH 9:47.49; 5 Alemnet Wale ETH 9:49.63; 6 Wosane Asefa Mangistu ETH 9:54.82; 7 Bizunesh Getahun ETH 9:56.84

400H: 1 Amalie Hammild Iuel NOR 54.89; 2 Paulien Couckuyt BEL 55.23; 3 Bianca Stubler USA 56.69; 4 Daniela Ledecká SVK 56.73; 5 Adelina Zems KAZ 56.86; 6 Vanice Nyagisera 58.15

HJ: 1 Michaela Hrubá CZE 1.90; 2 Maja Nilsson SWE 1.90; 3 Elena Vallortigara ITA 1.86; 4 Marithé Engondo SUI 1.86; 4 Solene Gicquel FRA 1.86; 4 Yelizaveta Matveyeva KAZ 1.86; 7 Kimberly Williamson JAM 1.86

HT: 1 Janee’ Kassanavoid USA 75.99; 2 Bianca Ghelber ROU 74.06; 3 Beatrice Nedberge Llano NOR 70.77; 4 Vanessa Sterckendries BEL 69.49; 5 Kaila Butler CAN 68.05; 6 Janeah Stewart USA 66.36

Nationwide Occasions 400: 1 Kemi Adekoya BRN 51.63; 2 Mercy Chebet 51.71; 3 Leni Shida UGA 52.41; 4 Obakeng Kamberuka BOT 52.85; 5 Astri Ayo Lakeri Ertzgaard NOR 52.89

PURE Athletics Elite Invitational, Clermont, Florida, USA, April 20

Christian Miller received the 100m in an American under-20 document of 9.93.

Imani Lansiquot received the 100m in one in every of her quickest instances of 11.02 with Amy Hunt setting a PB in second of 11.12 to go ninth all-time on the UK rankings.

Nia Wedderburn-Goodison ran a 11.34 world under-20 qualifier.

British male sprinters in good type included Nethaneel Mitchell-Blake, who ran 10.20/20.40 and Jona Efoloko with 10.26/20.44.

Jeriel Quainoo set an UK lead of 20.34 with an enormous PB.

Former world indoor champion Andrew Pozzi clocked an encouraging 13.49/1.0  within the 110m hurdles.

Tonea Marshall received the 100m hurdles in 12.42.

Males: 100 (1.6): 1 Christian Miller 9.93 AU20R; 2 Rikkoi Brathwaite IVB 10.03 NR; 3 Cejhae Greene ANT 10.09; 4 Joshua Hartmann GER 10.12; 5 Kendal Williams 10.16; 6 Filippo Tortu ITA 10.20; 7 Lucas Ansah-Peprah GER 10.26; 8 John Otugade GBR 10.27. B (1.1): 1 Deng Zhijian CHN 10.19; 2 Brendon Stewart 10.24; 3 Rodrigo do Nascimento BRA 10.24; 4 Jona Efoloko GBR 10.26; 5 Chijindu Ujah GBR 10.31. C (1.0): 1 Julius Rivera PUR 10.31; 3 Jeriel Quainoo GBR 10.35; 4 Luke Dorrell GBR 10.41; 5 David Morgan-Harrison GBR 10.45. Warmth 1 (2.7): 1 Joshua Hartmann GER 10.03w; 2 Filippo Tortu ITA 10.11w; 3 Lucas Ansah-Peprah GER 10.12w; 4 Rikkoi Brathwaite IVB 10.13w; 5 Nadale Buntin SKN 10.28w; 6 William Andoh GBR 10.68w. Warmth 2 (1.2): 1 Kendal Williams 10.14; 2 Harry Aikines-Aryeetey GBR 10.17; 3 John Otugade GBR 10.18; 4 Andy Pozzi GBR 10.36,  6 Andrew Morgan-Harrison GBR 10.50. Warmth 3 (1.4): 1 Cejhae Greene ANT 10.12; 2 Nethaneel Mitchell-Blake GBR 10.20; 3 Deng Zhijian CHN 10.20; 4 Rodrigo do Nascimento BRA 10.24; 5 Jeriel Quainoo GBR 10.34; 6 Luke Dorrell GBR 10.35. Warmth 4 (1.9): 1 Christian Miller 10.06; 2 Taylor Banks 10.25; 3 Brendon Stewart 10.28; 4 Renan Correa BRA 10.29. Warmth 5 (2.5): 1 Chijindu Ujah GBR 10.28w; 2 Jerod Elcock TTO 10.31w. Warmth 6 (1.7): 1 Jereem Richards TTO 10.19; 2 Jona Efoloko GBR 10.21; 3 David Morgan-Harrison GBR 10.34,  5 Joshua Gbagbo GBR 10.59; 6 Israel Olatunde IRL 10.64

200 (1.9): 1 Udodi Onwuzurike NGR 20.13; 2 Nethaneel Mitchell-Blake GBR 20.40; 3 Jona Efoloko GBR 20.44; 4 Rodrigo do Nascimento BRA 20.89. B (3.1): 1 Renan Correa BRA 20.19w. C (1.9): 1 Jeriel Quainoo GBR 20.34. D (1.7): 1 Caine Stanley 20.78,  3 Joshua Gbagbo GBR 21.42; 4 Kristian Samwell-Nash GBR 21.49. E (2.1): 1 Luke Dorrell GBR 20.87w; 2 David Morgan-Harrison GBR 20.94w. Race F (2.2): 1 Andrew Morgan-Harrison GBR 20.97w

400: 1 Elija Godwin 46.49; 2 Michael Shonibare GBR 47.73

110H (1.0): 1 Andy Pozzi GBR 13.49 (13.57 ht); 2 Rafael Henrique Pereira BRA 13.52

LJ: 1 Simon Batz GER 8.12; 2 Michael Williams PUR 7.81; 3 Michael Puplampu GBR 7.12w

Ladies: 100 (1.7): 1 Imani Lansiquot GBR 11.02; 2 Amy Hunt GBR 11.12; 3 Alana Reid JAM 11.21; 4 Rebekka Haase GER 11.27; 5 Kortnei Johnson 11.29; 6 Nia Wedderburn-Goodison GBR 11.34; 7 Bianca Williams GBR 11.39. B (2.2): 1 Ama Pipi GBR 11.41w. C (1.1): 1 Eve Wright GBR 11.78. Warmth 1 (0.0): 1 Alana Reid JAM 11.29. Heat 2 (1.7): 1 Rebekka Haase GER 11.15; 2 Nia Wedderburn-Goodison GBR 11.48; 3 Sarah Leahy IRL 11.59. Warmth 3 (1.7): 1 Imani Lansiquot GBR 11.07; 2 Skyler Franklin 11.44; 3 Gina Akpe-Moses IRL 11.76. Warmth 4 (-0.2): 2 Bianca Williams GBR 11.49; 3 Ama Pipi GBR 11.76. Warmth 5 (2.4): 1 Amy Hunt GBR 11.23w

200 (1.6): 1 Ida Kathrine Karstoft DEN 22.66; 2 Ama Pipi GBR 23.10; 3 Gina Lückenkemper GER 23.18; 4 Line Kloster NOR 23.29. B (3.2): 1 Lisa Mayer GER 23.18w; 2 Nia Wedderburn-Goodison GBR 23.30w

400: 1 Junelle Bromfield JAM 52.13; 2 Alivia Williams 52.72; 3 Camille Laus BEL 52.77

100H (1.1): 1 Tonea Marshall 12.42; 2 Ricarda Lobe GER 12.99; 3 Anne Zagré BEL 13.22; 4 Jessica Hunter GBR 13.49. Warmth 2 (3.3): 1 Tonea Marshall 12.40w,  3 Jessica Hunter GBR 13.54w

LJ: 1 Alice Hopkins GBR 6.40.

Michael Johnson Invitational, Waco, Texas, USA,  April 19-20

Males: 100 (1.8): 1 Romell Glave GBR 10.19; 2 Josephus Lyles 10.21. Race C (4.0): 4 Enzo Madden GBR 10.57w

200 (1.2): 1 Tapiwa Makarawu ZIM 20.32; 2 Fuseini Ibrahim GHA 20.86

400: 1 Niclas Baker GBR 46.44

110H (2.4): 1 Darius Luff 13.41w

400H: 1 Aldrich Bailey 49.85

Ladies: 200 B (1.2): 2 Nicole Yeargin GBR 23.63

400: 1 Nicole Yeargin GBR 52.89

100H (1.5): 1 Demisha Roswell JAM 13.03

400H: 1 Deshae Smart 55.94,

LJ: 1 Alexis Brown HAI 6.69 NR; 2 Tyra Gittens TTO 6.43

SP: 1 Axelina Johansson SWE 18.82; 13 Samantha Callaway GBR 13.85

DT: 1 Cedricka Williams JAM 57.80,  8 Samantha Callaway GBR 50.17

Mount SAC Relays, Walnut, CA, USA, April 17-20

Dina Asher-Smith completed third within the 200m in 22.80 behind coaching companions Julien Alfred (22.58) and Rhasidat Adeleke (22.61).

The trio mixed with Lanae Tava-Thomas to clock a 42.03 world lead within the 4x100m defeating the US quartet of Keni Harrison, Sydney McLaughlin-Levrone, Jenna Prandini, and Morolake Akinosun who ran 42.93.

Tade Ojora received the 110m hurdles in 13.48 whereas his sister Temi received the triple bounce whereas Anna Buy was over 70 metres within the hammer.

Males: 100 (3.7): 1 Nolton Shelvin 10.08w;
200 (1.8): 1 Nolton Shelvin 20.47. B (0.8): 1 Abram Schaap 20.66
110H (0.6): 6 Leo Neugebauer GER 14.63
DT: 1 Jeremiah Nubbe CAN 58.87; 2 Leo Neugebauer GER 58.70
HT: 1 Bayley Campbell GBR 68.64
Dec: 1 Ayden Owens-Delerme PUR 8732 NR; 2 Heath Baldwin 8470; 3 Devon Williams 8342; 4 Jack Flood 8032; 5 Austin West 8024; 6 Edgar Campre POR 7975; 7 Jack Turner GBR 7873; 11 Jami Schlueter GBR 7712
4×100: 1 Usc 38.77; 2 THA 38.85
4×400: 1 Arizona State 3:03.56; 2 South Florida 3:03.60; 3 MEX 3:04.16
Invitational 100 (1.3): 1 Cooper Bibbs 10.07; 2 Phooripol Bunson THA 10.08 NU20R; 3 Yuki Koike JPN 10.11; 4 Kyree King 10.12. B (1.6): 1 Trayvion White-Austin 10.15; 2 Jaleel Croal IVB 10.16; 3 Ilias Garcia 10.18
200 (-1.4): 1 Kyree King 20.11; 2 Terrance Laird 20.26; 3 Max Thomas 20.58
400: 1 Rai Benjamin 44.42; 2 Justin Robinson 45.49; 3 Gamali Felix GRN 45.72; 4 Luis Avilés MEX 45.89; 7 Dan Putnam GBR 46.84
800: 1 Jesús López MEX 1:45.51; 2 Mouad Zahafi MAR 1:45.96; 3 Isaiah Jewett 1:46.03; 4 Yusuf Bizimana GBR 1:46.18; 5 Eduardo Moreira BRA 1:46.21; 6 Leandro Alves Prates BRA 1:46.76
1500: B: 1 Yusuf Bizimana GBR 3:44.50
3000SC: 1 Mason Ferlic 8:27.17; 2 Zak Seddon GBR 8:27.81; 3 Emil Blomberg SWE 8:28.11; 4 Kenneth Rooks 8:28.33; 9 Ricky Harvie GBR 8:59.82
110H (0.2): 1 Tade Ojora GBR 13.48; 2 De’vion Wilson 13.49; 3 Johnny Brackins 13.57; 4 Ryan Fields 13.64
400H: 1 James Smith 49.27; 2 Dave Kendziera 49.31; 3 Eric Cray PHI 49.86
HJ: 1 Sarvesh Anil Kushare IND 2.23
PV: 1 Zach Bradford 5.72; 2 Clayton Fritsch 5.62; 3 Cole Walsh 5.62; 4 James Rhoads 5.62
LJ: 1 JC Stevenson 8.05; 2 Kemonie Briggs 7.87
TJ: 1 Brandon Inexperienced 16.76; 2 Chris Benard 16.71w
SP: 1 Wictor Petersson SWE 20.17
DT: 1 Ralford Mullings JAM 64.43; 2 Turner Washington 63.64; 3 Jordan Roach 61.45; 4 Brian Williams 61.33
HT: 1 Rowan Hamilton CAN 77.16; 2 Trey Knight 76.99; 3 Israel Oloyede 74.84; 4 Jordan Geist 73.87; 5 Nikólaos Polihroníou GRE 72.98
IPC 100 (1.1): 1 Noah Malone 10.57
Ladies: 100 (1.7): 1 Adriana Tatum 11.30
400: 1 Josefine Tomine Eriksen NOR 52.36; 2 Ziyah Holman 52.43
5000: 1 Nathalie Blomqvist FIN 14:59.70
3000SC B: 1 Jessica Furlan CAN 9:50.88; 2 Poppy Tank GBR 10:00.17; 4 Stevie Lawrence GBR 10:05.56; 5 Jessica Scheriff GBR 10:06.29
400H: 1 Akala Garrett 55.93
Hep: 1 Michelle Atherley 6372; 2 Beatričė Juškevičiūtė LTU 6192; 3 Zheng Ninali CHN 6164; 4 Jadin O’Brien 6115; 5 Pippi Lotta Enok EST 6011
4×100: 1 Group Worldwide MIX 42.03; 2 Formulation Kersee 42.93; 3 CIV 43.17; 4 USC 43.47; 5 Oregon 43.63
Invitational 100 (-0.4): 1 Morolake Akinosun 11.14; 2 Jadyn Mays 11.19; 3 Future Smith-Barnett LBR 11.23
200 (0.0): 1 Julien Alfred LCA 22.58; 2 Rhasidat Adeleke IRL 22.61; 3 Dina Asher-Smith GBR 22.80; 4 Jessika Gbai CIV 22.91
400: 1 Bailey Lear 51.00; 2 Kendall Ellis 51.25; 3 Victoria Ohuruogu GBR 51.67; 4 Yemi Mary John GBR 51.67; 5 Jan’Taijah Jones 51.71; 6 Meleni Rodney GRN 51.75; 7 Madison Whyte 51.77; 8 Jessica McDowell 51.96. B: 1 NaAsha Robinson 51.56; 2 Shaquena Foote JAM 52.14
800: 1 Sammy Watson 2:02.25
100H (1.8): 1 Talie Bonds 12.76; 2 Aaliyah McCormick 12.81
400H: 1 Jacy Pulse 56.17; 2 Abbey Glynn 56.41; 3 Shana Grebo FRA 56.71; 7 Jess Tappin GBR 57.96. B: 1 Dinedye Denis 56.45;
HJ: 1 Rose Yeboah GHA 1.87; 1 Bára Sajdoková CZE 1.87; 8 Allie Routledge GBR 1.72
PV: 1 Hana Moll 4.60
LJ: 1 Madisen Richards 6.61w
TJ: 1 Temi Ojora GBR 13.45; 2 Rachela Tempo MLT 13.26 NR NU23R
SP: 1 Crystal Herpin 17.56
DT: 1 Caisa-Marie Lindfors SWE 60.15
HT: 1 Camryn Rogers CAN 76.30; 2 Anna Buy GBR 70.61; 5 Amber Simpson GBR 65.43; 9 Hannah Blood GBR 61.09

LSU Alumni Gold, Baton Rouge, LA, USA, April 20

Olympic champion Steven Gardiner received the 400m in 44.45 with Matthew Hudson-Smith bouncing again from a DNF final week with a forty five.00 UK lead.

JuVaughn Harrison cleared 2.34m within the excessive bounce which is an outside world lead whereas Aleia Hobbs clocked 10.88/0.5 in her 100m warmth.

Sarah Omoregie received the shot with a UK outside lead of 17.79m to go eighth all-time within the UK.

Males: 100 (2.2): 1 Devin Augustine TTO 10.02w; 2 Da’Marcus Fleming 10.03w; 3 Jaiden Reid CAY 10.12w; 4 Myles Thomas 10.20w

400: 1 Steven Gardiner BAH 44.45; 2 Vernon Norwood 44.94; 3 Matthew Hudson-Smith GBR 45.00; 4 Jalen White CAN 46.21; 5 Toby Harries GBR 46.33

Steven Gardiner (Getty)

110H (2.1): 1 Michael Dickson 13.44w; 2 Matthew Sophia NED 13.64w. B (2.9): 6 Mayowa Osunsami GBR 14.37w

HJ: 1 JuVaughn Harrison 2.34; 2 Kudakwashe Chadenga ZIM 2.22 =NR; 3 Zayne Palomino JAM 2.22

LJ: 1 Godfred Edward NGR 7.99w

DT: 1 Claudio Romero CHI 67.29 NR; 2 Milton Ingraham 60.95

HT: 1 Ággelos Mantzouránis GRE 73.66; 2 Avery Carter 71.56

4×100: 1 CAN 38.54; 2 LSU 38.55; 3 BAH 39.83

Invitational 100 (3.4): 1 Duan Asemota CAN 9.98w; 2 Brandon Hicklin 9.99w; 3 Aaron Brown CAN 10.05w; 4 Malachi Murray CAN 10.09w; 5 Seye Ogunlewe NGR 10.11w; 6 Brendon Rodney CAN 10.24w

200 (1.8): 1 Jeremiah Curry 20.57; 2 Brandon Hicklin 20.60

Ladies: 100 (2.2): 1 Brianna Lyston JAM 10.84w; 2 Odell Frye 11.19w; 3 Victory Godah NGR 11.28w; 4 Crystal Emmanuel CAN 11.28w

200 (2.8): 1 Brianna Lyston JAM 22.35w; 2 Jada McDougle 23.07w; 3 Aniyah Bigam 23.07w

400: 1 Gabby Thomas 50.37; 2 Lynna Irby-Jackson 51.01; 3 Sanaria Butler 52.11; 4 Lauren Gale CAN 52.42

100H (0.5): 1 Mariam Abdul-Rashid CAN 12.83; 2 Rushelle Burton JAM 12.93

400H: 1 Jessica Wright 56.41; 2 Allyria McBride 56.63; 3 Garriel White JAM 56.88

SP: 1 Sarah Omoregie GBR 17.79; 2 Veronica Fraley 16.73

DT: 1 Veronica Fraley 61.37

HT: 1 Jillian Weir CAN 71.13; 2 Autavia Fluker 70.39

4×100: 1 Tiger Olympians 42.77; 2 CAN 43.30; 3 LSU 43.53

Invitational 100 (0.5): 1 Aleia Hobbs 10.88; 2 Audrey Leduc CAN 10.96 NR; 3 Celera Barnes 11.10; 4 Mikiah Brisco 11.14; 5 Kennedy Blackmon 11.20; 6 Asha Philip GBR 11.30.  (3.5): 1 Sade McCreath-Tardiel CAN 11.16w; 2 Camille Rutherford BAH 11.18w; 3 Jacqueline Madogo CAN 11.29w; 4 Mariam Abdul-Rashid CAN 11.35w; 5 Desiree Henry GBR 11.37w; 6 Lolo Jones 11.45w

200 (0.5): 1 Candace Hill 22.76; 2 Kennedy Blackmon 23.07; 3 Printassia Johnson BAH 23.23

Columbia, South Carolina, USA, April 20

Males: 100 (2.0): 1 T’Mars McCallum 9.94; 2 Matthew Boling 10.06; 3 Nyckoles Harbor 10.12; 4 Cameron Rose 10.16; 5 Demek Kemp 10.20

200 (2.9): 1 Matthew Boling 20.03w; 2 Nyckoles Harbor 20.38w; 3 Cameron Rose 20.48w; 4 Jamarion Stubbs 20.49w. B (1.8): 1 Anthony Greenhow 20.69; 3 Jacob Leigh GBR 21.28

110H (2.7): 1 Jayden Smith 13.46w; 2 Lafranz Campbell JAM 13.60w,

400H: 1 Rasheeme Griffith BAR 49.58; 2 Ja’Kwan Hale 49.95

SP: 1 Josh Awotunde 21.80; 2 Christopher Licata 20.51

Ladies: 100 (2.3): 1 Alexis Brown 11.13w; 2 Halle Hazzard GRN 11.25w

400: 1 Charokee Younger JAM 51.36; 2 Ken’naria Gadson 51.59

PV: 1 Riley Felts 4.55; 1 Alina McDonald 4.55,

TJ: 1 Holly Kone GBR 12.69

Oregon Relays, Eugene, Oregon, April 19-20

World outside 1500m and indoor 3000m champion Josh Kerr opened his outside season with a straightforward 800m victory in 1:45.94.

Josh Kerr (Getty)

Males: 800: 1 Josh Kerr GBR 1:45.94; 2 Elliott Cook dinner 1:47.01; 3 Brandon Miller 1:47.83; 4 Kyle Langford GBR 1:48.02

Ladies: 800: 1 Raevyn Rogers 2:02.00; 2 Klaudia Kazimierska POL 2:03.28

1500: 1 Karissa Schweizer 4:08.66; 2 Maddy Berkson 4:09.60; 3 Christina Aragon 4:09.71

Atlanta, GA, USA, April 19-20

Males: 400: 1 Houssam Hatib MAR 45.89; 2 Brian Faust 45.91

110H (0.5): 1 Dylan Beard 13.34; 2 Paris Williams 13.62; 3 Cale Kassen 13.67

400H: 1 CJ Allen 48.75; 2 Craig Saddler II 49.76

Ladies: 200 (-1.6): 1 Autumn Wilson 23.28; 2 Jodie Williams GBR 23.47

400: 1 Kimberly Harris 52.12; 2 Jodie Williams GBR 52.36; 3 Giancarla Dimich Trevisan ITA 52.38

100H B (-1.4):  8 Ella Rush GBR 14.62

400H: 1 Dominique Mustin 56.99

LJ: 1 Chanice Porter JAM 6.48,  9 Ella Rush GBR 5.92

SP: 1 Ana da Silva BRA 17.45

HT: 1 Stephanie Ratcliffe AUS 67.06

Mesa, AZ, USA, April 19-20

Males: 100 (0.9): 1 Joseph Harding GBR 10.51. B (-0.8): 1 Myles Copeland GBR 10.6

200 (0.8): 1 Myles Copeland GBR 20.94,  3 Joseph Harding GBR 21.20

HT:  2 Tom Parker GBR 64.78

Winston-Salem, NC, USA, April 19-20

Males: 200 (0.6): 1 Royal Burris 20.67

HJ: 1 Dontavious Hill 2.23

Invitational 800 Race B: 1 Oussama El Bouchayby MAR 1:46.47

5000: 1 Parker Wolfe 13:27.57,  8 David Mullarkey GBR 13:41.91. B:  10 Leo Brewer GBR 14:00.24

Olympic Improvement 5000: 1 Cole Hocker 13:08.25

Ladies: 100 (1.2): 1 Melicia Mouzzon 11.31

5000: 5 Lucy Thornton GBR 16:58.04; 12 Emma Jones GBR 17:17.06

10000: 1 Mercy Kinyanjui KEN 33:28.22; 2 Esme Davies GBR 33:30.93

PV: 2 Gemma Tutton GBR 4.06

Invitational 800 Race B: 1 Sylvia Chelangat KEN 2:02.73; 6 Katy-Ann McDonald GBR 2:05.27; 7 Iris Downes GBR 2:05.39

1500 Race B: 1 Rachel McArthur 4:07.28; 2 Mena Scatchard GBR 4:11.10

5000: 1 Phoebe Anderson GBR 15:29.02. B: 2 Tilly Simpson GBR 16:13.85

3000SC B: 1 Doris Lemngole KEN 9:22.31; 2 Olivia Markezich 9:36.33; 3 Katie Thronson 9:49.13

Enschede Marathon, Netherlands, April 20

Males: Mar: 1 Taoufik Allam MAR 2:08:58; 2 Noah Kipkemboi KEN 2:09:06; 3 Tafere Addisu ETH 2:09:21; 4 Tendai Zimuto ZIM 2:09:30; 5 Patrick Keter KEN 2:10:28; 6 Abdelaziz Merzougui ESP 2:10:53; 7 Masresha Bire ETH 2:13:00

Ladies: Mar: 1 Souad Kanbouchia MAR 2:27:16; 2 Caroline Jepchirchir KEN 2:29:04; 3 Risper Gesabwa MEX 2:29:33; 4 Linet Masai KEN 2:29:59; 5 Aberash Demisse ETH 2:30:34; 6 Hildah Cheboi KEN 2:30:47; 7 Elizeba Cherono 2:32:07; 8 Nataliya Lehonkova UKR 2:32:35; 9 Gulshanoy Satarova KGZ 2:33:39; 10 Vianney De La Rosa MEX 2:40:52

Zurich Marathon, Switzerland, April 21

Males: Mar: 1 Mark Kiptoo KEN 2:12:31; 2 Rugut Kipchumba KEN 2:14:06; 3 Patrik Wägeli 2:14:22; 25 Andrew Woodroffe GBR 2:29:18
NC: 1 Patrik Wägeli 2:14:22; 2 Dominik Rolli 2:16:08; 3 Simon Tesfay 2:17:44
Ladies: Mar: 1 Dina Aleksandrova RUS 2:29:00; 2 Serkalem Mekonnen ETH 2:34:09; 3 Naomi Maiyo KEN 2:35:44
NC: 1 Andrea Meier 2:41:34; 2 Joëlle Flück 2:44:07; 3 Doris Nagel-Wallimann 2:45:44

Vienna Marathon, Austria, April 21

Males: Mar: 1 Regasa Chala ETH 2:06:35; 2 Bernard Muia KEN 2:10:42; 3 Albert Kangogo KEN 2:10:44; 4 Leonard Barsoton KEN 2:10:52; 5 Cameron Avery NZL 2:10:53; 6 Juan Pacheco MEX 2:11:42; 7 Felix Kibitok KEN 2:12:44; 8 Micah Cheserek KEN 2:13:05; 9 Alphonce Felix TAN 2:13:31; 10 Daniel Paulus NAM 2:13:34; 11 Leonid Latsepov EST 2:13:38 31 Sebastian Anthony GBR 2:23:46

Ladies: HM: 1 Melissa Hawtin GBR 1:17:21
Mar: 1 Nazret Weldu ERI 2:24:08; 2 Religion Chepkoech KEN 2:26:22; 3 Rebbeca Tanui KEN 2:26:53; 4 Jovana de la Cruz PER 2:27:54; 5 Lilia Fisikovici MDA 2:30:06; 6 Shyline Jepkorir KEN 2:30:36; 7 Leydy Yolanda Romero COL 2:30:37; 8 Helaria Johannes NAM 2:30:53; 9 Mokulubete Blandina Makatsi LES 2:30:54; 10 Julia Mayer 2:31:25; 11 Hanne Mjøen Maridal NOR 2:32:14; 12 Zaida Dina Ramos PER 2:35:16

Nijmegen, Netherlands, April 20

Males: 5km: 1 Mike Foppen 13:28; 2 Worku Bayisa ETH 13:29; 3 Weyfen Dejene ETH 13:30; 4 Nils Voigt GER 13:30 NR; 5 Awet Nftalem Kibrab NOR 13:30

Ladies: 5km: 1 Maureen Jepkoech KEN 15:16; 2 Winfred Mbithe KEN 15:31; 3 Charity Cherop UGA 15:41; 4 Jasmijn Lau 15:52; 5 Isalle Chebet UGA 16:44

» Subscribe to AW journal right here

 

RELATED ARTICLES
RELATED ARTICLES

Most Popular